Zabok u uraganskih 10 minuta slomio Svjetlost

ZABOK – Samo je deset minuta trebalo igračima Zaboka da završe posao protiv Brod Svjetlosti iz Slavonskog Broda. Nakon rijetko viđene prve četvrtine Zabok je poveo s 19 koševa viška (29:10), a Brođani niti u jednom trenutku ostatka utakmice nisu bili ni blizu preokreta.

Zanimljivo je da je povela upravo Svjetlost. Šarac je položio, a Kraljević ga faulirao, pa je nakon dodatnog bacanja na semaforu stajalo 0:3. Prvo i zadnje vodstvo gostiju. A onda je krenuo zabočki uragan. Prvo je tricom izjednačio Krajačić i najavio svoju veliku seriju, a potom Miketa dovodi Zabok u vodstvo od 5:3. Sa šest koševa Krapića Zabok je već na 11:3, a novom tricom Krajačića rezultat je 14:3 i po prvi je puta Zabok u dvoznamenkastoj prednosti. Agoniju Svjetlosti nakratko je prekinuo Karlović (16:5), no to je razljutilo Krajačića koji postiže novih sedam koševa i u 7. minuti već je 25:5. U tom je trenutku Krajačić imao na kontu već 13 koševa (od čega 4 trice), pa ga je trener Črnjević odlučio odmoriti, a publika mu je uputila gromoglasan pljesak. U kakvom su stanju bili igrači Broda dovoljno govori činjenica da je Šarac dodao loptu svom treneru koji je imao crno odijelo, iako na toj strani nije bilo ni jednog njegovog suigrača.

U 14. minuti gosti uspijevaju smanjiti na 13 razlike (36:23), no Krapić ne dozvoljava da se razlika otopi i njegovim koševima s linije slobodnih bacanja Zabok pravi najveću prednost u utakmici +23 (46:23), da bi se na veliki odmor otišlo s rezultatom 52:35.

Treća je četvrtina prošla uglavnom u ravnopravnoj igri. Početkom zadnjeg dijela utakmice kod gostiju se probudio Marić, pridružio mu se i mladi Matasović i gosti u 37. minuti ponovno stižu na -13 (88:75), no više nisu mogli. Konačnih +15 ne odaje pravo stanje stvari na parketu. Zabok je bio puno kvalitetnija momčad. Zabočke žute prema pobjedi suvereno su vodili Krapić (26 koševa, 4 skoka), Krajačić (16 koševa, 4 skoka) i naoko nevidljivi, ali vrlo koristan Perinčić (15 koševa, 5 skokova). Kod gostiju uvjerljivo je najbolji bio Srđan Helbich (24 koševa, 5 skokova).

Iako su Brođani nastupili oslabljeni u ovoj utakmici, Zabok je dokazao da ponovno ima jaku momčad, spremnu izboriti ligu za prvaka. No za to će trebati pobjeđivati i na strani. Subotnje gostovanje kod Kvarnera, prava je prilika za to.

Ostali rezultati četvrtog kola: Trogir-Borik Puntamika 83:66, Split-Dubrava 103:69, Alkar VROS Darda 83.66, Dubrovnik-Kvarner 2010 79:71.

IZJAVE TRENERA
Dragutin Črnjević, Zabok: „Čestitam igračima na pobjedi. Imali smo određeni pritisak pred ovu utakmicu. Igrali smo dobro utakmicu protiv Splita, ali nismo je dobili. Ključ pobjede bio je u tome što nas je služio šut. Sigurno smo otvorili utakmicu, rano smo stvorili veliku prednost. Međutim nisam zadovoljan nekim elementarnim greškama na veliku razliku. Razlika je trebala biti još veća. Važna je pobjeda. Imamo dva-dva. Idemo negdje vani vratiti poraz od Splita. Najbitnije je da se vraća Peklarić, momčad je zdrava, samopouzdanje je vraćeno. Bolji smo u odnosu na prvo kolo za 15%.

Sada putujemo u Rijeku. Moramo dokazati da smo spremni kvalitetno igrati i u gostima. Kvarner ima veliku tradiciju i prednost domaćeg parketa, no ako želimo među četiri moramo pobjeđivati vani.

Zoran Kalpić, Brod Svjetlost: „Čestitam treneru Črnjeviću i njegovim momcima na zasluženoj pobjedi. Ne znam više ima li kraja našim pehovima i ozljedama. Ostali smo bez tri igrača iz petorke: Čosića, Šamadana i sada Karlovića. U otvaranju smo odigrali previše brzopleto i dozvolili Zaboku da ode na visoku prednost. Kasnije se teško bilo vratiti. Zadovoljan sam s igrom mladih igrača. No nama će definitivno trebati novih igrača. Treba se okrenuti radu, podići se tjelesno i taktički.“