Pomlađena Dubrava očitala lekciju Zaboku

Košarkaši Zaboka doživjeli su najteži poraz u dosadašnjem dijelu prvenstva. U Bedekovčini savladala ih je do ovog kola pretposljednja Dubrava, koja je u Zagorje doputovala s ozlijeđenim Bašljanom koji uopće nije ulazio u igru i bez Bagarića koji je potpisao za jednog grčkog prvoligaša. Uz takvo stanje stvari Zabok je bio logičan favorit, no boj ne bije svijetlo oružje, već srce u junaka. A junaci su ove subote bili mladi igrači Dubrave predvođeni sjajnim Dariom Šarićem, možda i najboljim mladim igračem Europe.

Sam početak utakmice ni po čemu nije nagovještavao takav rasplet događaja. Črnjević je u vatru pomalo neočekivano stavio Rogića, koji se dobro snašao na poziciji razigravača. Zabok je utakmicu otvorio s dva visoka centra, želeći što prije napraviti veliku razliku. U 4. minuti nakon trice Milekovića već je 12:3 za domaće, a u osmoj nakon dva bacanja Leža prednost je prvi puta dvoznamenkasta (20:10). Dubravu je na životu držao vunderkid Šarić. Kada je Cvjetković ušao rano u treći penal, tugovali su na klupi gostiju, no umjesto njega ušao je Rikić koji je bio nerješiva enigma za zabočke centre. Serijom od četiri njegova uzastopna koša rezultat je nakon prvih 10 minuta 22:17. Da nevolja bude veća Zabok je već prvu četvrtinu promašio sedam bacanja, Krapić čak četiri.

Drugu četvrtinu tricom je otvorio Tomeljak (25:17), no Zabok je tada stao, a Dubrava krenula u seriju od 9:0 koju je tricom zaključio Brzoja (27:26) i gosti su se primakli na sam koš razlike. S dvije trice malo je mora kupio Krajačić (33:28), a na veliki odmor otišlo se s prednošću Zaboka od samo tri koša (35:32).

U 22. minuti prvo Bašić tricom dovodi Dubravu u vodstvo (35:37), a već u sljedećem napadu isto to čini i Brzoja i već je pet razlike za goste. No samo je minutu i pol trebalo domaćim igračima da se saberu i ponovno preuzmu vodstvo preko Perinčića (41:40). U 27. minuti novi šok za domaće navijače. Čubrić polaže za 43:49, da bi gosti prije zadnjih 10 minuta imali četiri koša viška 50:54.

Nevjerojatno je kako je obrana Zaboka olako shvatila Bašića, koji je nekad igrao za zabočke žute. Zna se da mu je trica jedino pravo oružje, no unatoč tome domaća obrana ostavljala ga je samog. U 32. Bašić novom tricom podiže na +7 (52:59), a nakon njega novu tricu stavlja Šarić, koji odmah u sljedećem napadu lijepo ulazi i u 34. minuti na semaforu je šokantnih 52:64.

Napeta završnica

Slijedi žestoki Črnjevićev time-out koji je šokirao, ali s druge strane i pokrenuo domaću momčad. Prvo Lež zabija dva bacanja, potom Črnjević stavlja tricu, isto to čini i Lež i u 36. minuti rezultat je 60:64. Dubravu na životu drži samo Šarić. Peklarić u 39. minuti stavlja tricu za 65:68, Gazić pravi faul u napadu, a Krapić ovaj puta pogađa oba bacanja i rezultat je 67:68. Samo 32 sekunde prije kraja Peklarić stavlja tricu za 70:70. Odmah na drugoj strani uzvraća Rikić 70:72. Zabok je imao 15 sekundi za napad, odlučili su se domaći za tricu, ali već nakon osam sekundi neshvatljivo se poskliznuo i pao Tomeljak, a Bašić je iz kontre sa sirenom postavio konačnih 70:74 za veliko i zasluženo slavlje gostujuće momčadi.

Najbolji u njihovim redovima bili su Dario Šarić (23 koša, 11 skokova) i Domagoj Bašić (20 koševa, trice 4/6). Zabok je po običaju predvodio Krapić (14 koševa, 13 skokova), a nitko osim njega u domaćoj momčadi nije postigao više od 10 koševa.

Izjednačena liga

Ova utakmica još jednom je dokazala da je liga napetija i zanimljivija više nego ikada. Veliko iznenađenje u ovom kolu je i poraz Svjetlosti od Darde.

Više od poraza trenera Črnjevića treba zabrinuti loše psihološko stanje njegove momčadi, koja nije mogla zaboraviti igrati preko noći, ali među zabočke igrače kao da se uvukla neka nesigurnost i pod hitno im treba vratiti samopouzdanje s kojim će doći i pobjede.

Nakon poraza od Dubrave klub se sporazumno razišao s Ivanom Milekovićem, koji nije bio zadovoljan svojom minutažom i statusom u momčadi, te je odlučio pronaći novu sredinu.

U idućem kolu Zabok očekuje teško gostovanje i uzavrela atmosfera u Sinju.

Ostali rezultati 8. kola:
Svjetlost-VROS Darda 58:63, Kvarner 2010-Borik Puntamika 79:77, Dubrovnik-Alkar 83:86, Split-Trogir 90:76.