Zabok poražen u Dubrovniku

Dvorana u Gospinom polju i dalje je neosvojiva tvrđava za Zabok u prvoj ligi. Gospari kao da se posebno pale na utakmicu sa Zabokom i u njoj uvijek daju više od svojih momentalnih mogućnosti. Tako je bilo i u drugom kolu kada je Zabok poražen rezultatom 78:68.

Zabok je u utakmicu ušao bez ozlijeđenog kapetana Peklarića (lom šake), a noć prije utakmice Kraljević je proveo na hitnoj zbog upale mandula. Ipak stasiti Mostarac stisnuo je zube i uspio je izdržati 20 minuta na parketu. Upravo zahvaljujući njemu, a prije svega i Krapiću Zabok je dobro otvorio utakmicu i prvu četvrtinu bio u stalnom vodstvu, no ne više od četiri koša viška. Da su Zabočani uspjeli napraviti veću razliku, možda se domaći ne bi mogli vratiti u utakmicu.

Tricom Blesić u 11. minuti domaći preuzimaju vodstvo (14:13), no ni domaći se nisu uspjeli ozbiljnije odlijepiti, pa se na veliki odmor otišlo rezultatom 29:26.

Početkom nastavka Perić pravi probleme obrani Zaboka i Dubrovnik po prvi puta u 23. minuti ima sedam koševa viška (37:30). Dubrovnik je znatno ubrzao igru u nastavku i otvorio si nekoliko dobrih pozicija za tricu koje je iskoristio i u 27. minuti Gospari po prvi puta imaju dvoznamenkasto vodstvo (47:37). No tricom Leža u zadnjoj minuti Zabok uspijeva u zadnjih deset minuta utakmice ući sa samo šest koševa manjka (53:47).

Nakon treće trice Blesića u 33. minuti Dubrovnik je ponovno na +10 (60:50). Zabok je tada krenuo na brzu realizaciju i promašio je brojne trice, što domaćin koristi i dvije i pol minute prije kraja nakon trice Perića odlazi na +15 (78:63). Do kraja utakmice Zabok je uspio smanjiti na konačnih 78:68, nakon polaganja Kraljevića i trice Krajačića.

Kod domaćih igrača najbolji je bio trojac Došen, Perić, Lučić, od kojih je svaki postigao po 15 koševa. Trica je bila moćno oružje Dubrovnika u ovoj utakmici. Postigli su Gospari čak 9 ubačaja od 22 pokušaja iza linije za tri poena. Zabok su predvodili Ante Krapić (13 koševa, 13 skokova) i Filip Kraljević (13 koševa), a solidan je učinak imao i Perinčić (8 koševa, 9 skokova). Vidljivo je da Zabočani imaju problem igranja u napadu, dok je obrana na solidnom nivou.

Dobro smo otvorili utakmicu, no na kraju prvog dijela na kontu smo imali samo 26 koševa. Nismo se znali odlijepiti na značajniju razliku nakon prve četvrtine iako smo imali šansu. Drugi dio bili smo bolji u napadu, ali razigrao se i domaćin u tom segmentu igre i bio je još bolji od nas. Jednostavno smo igrali presporo za brzu momčad Dubrovnika, a zakazao nam je i vanjski šut.

– izjavio je nakon utakmice trener Zaboka Dragutin Črnjević.

Ostali rezultati drugog kola: Split-Darda 93:57, Dubrava-Borik 78:80, Alkar-Kvarner 2010 81:68, Trogir-Svjetlost 84:76.

OKVIR

Velika euforija pred subotnji spektakl protiv Splita

ZABOK Još nikada nije vladala tako velika euforija za jedan sportski događaj u Zagorju kao što je to za subotnji ogled Zaboka i Splita.

Prošle sezone ove su se dvije momčadi sastale u drugom kolu, ali u Splitu, a Zabok je izašao kao pobjednik (73:70). Navijači Zaboka dugo će pamtiti 16. siječnja 2010. godina kada je u Bedekovčini pao bivši europski prvak sa 18 koševa razlike (101:83), a Splićani su mogli i ozbiljnije stradati. Odlično su tada odigrali: Lež, Tomeljak, Krapić, Budimir, Čular i Kuljanin. Bila je to najveća pobjeda u povijesti KK Zabok.

Zanimljivo je da splitski žuti koji su skinuli skalpove svim europskim velikanima, još nikada nisu pobijedili Zabok u službenoj utakmici. No okolnosti su se znatno promijenile u odnosu na prošlu sezonu. Priča o afirmaciji „naše mlade dice“ pomalo je pala u vodu, ali u Split su se vratila nešto starija splitska „dica“. Prije svih tu je dakako Nikola Vujčić kojeg zaista ne treba predstavljati. Dovoljno je reći da je bio najbolji igrač Macabija s kojim je osvojio dva naslova prvaka Europe, a četiri puta igrao finale Eurolige.

Nedavno je popularni Vujo izabran u najbolju momčad desetljeća Eurolige. Godine 2007. bio je najbolji hrvatski košarkaš, a 2004. treći košarkaš Europe. Njegovom iznenadnom odlukom da ostane u Hrvatskoj interes za A-1 ligu naglo je porastao. No nije se vratio samo Vujčić. Tu su još i Ante Grgurević i Srđan Subotić, pa Zadranin Roko Čiklić, uz mlade dokazane snage Katića, Najeva i Sobina, Split je glavni kandidat za prvo mjesto u A-1 ligi.

Bez obzira na sve ove činjenice Zabok neće izvjesiti bijelu zastavu – Split nam je u ovom trenutku najteži mogući protivnik. Možda bi bilo bolje da smo sada igrali u Splitu, a u nastavku kod nas. Momčad koju predvodi Nikola Vujčić, a u kojoj su još Subotić, Mimica, Grgurević, Režić, Čiklić, apsolutni je favorit A-1 lige košarkaša. Naša je jedina prednost domaći parket i veliki motiv.

“Nadam se da uz pomoć naše vjerne publike možemo napraviti čudo” – riječi su Dragutina Črnjevića.

Prije svega treba biti realan i treba igračima Zaboka zapljeskati ako izgube u ovoj utakmici, ali daju sve od sebe. Nikad se ne zna. Odigraju li Zabočani utakmicu sezone u bedekovčanskoj dvorani ponovno će se zaoriti pjesma „ZAGORCI SMO LJUDI PRAVI“.

Za utakmicu vlada veliki interes medija, a Sport klub će direktno prenositi cijeli tijek utakmice. Veliko je to priznanje malom klubu poput Zaboka, koji pažljivo raspolaže svakom kunom i zbog toga je u samom vrhu hrvatske košarke.

Utakmica u Bedekovčini igra se u subotu 23. listopada u standardnom terminu u 19 sati. Nikako nemojte propustiti ovaj sportski spektakl.